PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=568905}

Chciwość

Margin Call
6,8 45 335
ocen
6,8 10 1 45335
6,6 14
ocen krytyków
Chciwość
powrót do forum filmu Chciwość

witam,
z ekonomii orłem nie jestem ale o kryzysie lubie sobie poczytać, toteż film od razu wpadł mi w oko. o zaletach nie będę sie rozwodził, postaram sie zagadnienia ekonomiczne w nim przedstawione, przełożyć na ludzki język.
OSTRZEGAM PRZED SPOJLERAMI I MOIM KOMPLETNYM AMATORSTWEM.

ok, jedziemy ;p

Mamy firmę (aluzja do banków światowych, np Lehmann Brothers jak najbardziej na miejscu). Nasza firma korzysta z tzw Value at Risk- opracowanych na historycznych doświadczeniach wzorów, które analizują obecna i przyszła wartość danych aktywów, co pozwala nam przewidzieć prawdopodobieństwo wzrostu lub spadku wartości tych aktywów. na tej podstawie ustalana jest polityka handlowa firma i według niej prowadzone są operacje kupno- sprzedaż. Tutaj, naszej firmie wkradł sie bałagan w obliczeniach.

Firma zaczęła udzielać kredytów subprime (tzw CDO- collateralized debt obligation) udzielanych klientom o wysokim ryzyku, np. o niższych przychodach czy niestabilnym zatrudnieniu. Oczywiście, oprocentowanie takich kredytów jest wyższe, przez co można na nich więcej zarobić. Gwarancją spłaty tych zobowiązań miały być rosnące ceny nieruchomości. W założeniu w przypadku utraty pracy, kredytobiorca mógł z zyskiem sprzedać dom i bezpiecznie spłacić pożyczkę. Firma łączyła pojedyncze zobowiązania (najczęściej kredyty hipoteczne) w większe pakiety, które sprzedawała co przynosiło ogromne zyski. Jednak ceny nieruchomości nie rosły zgodnie z przewidywaniami i coraz więcej kredytów stało się zagrożonych. a firma wskutek przekroczenia limitów znalazła sie w posiadaniu zbyt dużej ilości pakietów tych kredytów, które stały sie bezwartościowe (wiadomo, skoro ich nie można spłacić). Wartość potencjalnej straty przerosła by wartość rynkowa firmy, wiec skutek mógł byc tylko jeden- bankructwo. I tutaj mamy 2 wyjścia z sytuacji:

1.zostawiamy wszystko tak jak jest i ogłaszamy upadłość
2.sprzedajemy bezwartościowe aktywa innym, nieświadomym podmiotom, tracimy ich zaufanie, narażamy je na ogromne straty i dorzucamy swoja cegiełkę do kryzysu. po czym ogłaszamy upadłość ALE uprzednio niezłe zarabiamy na sprzedaży tych bezwartościowych pakietów

co wybrało szefostwo ? tytul filmu mówi wszystko...

wiem ze wszystko to zagmatwane i amatorskie ale uprzedzałem ;p jak wyhaczycie bledy- poprawcie ;p

ocenił(a) film na 8
ElCrackTotal

Wszystko się zgadza. Wypadałoby jedynie dodać, że rząd na koniec imprezy zamiast bailout'u powinien po prostu kluczowych menagerów i cały zarząd posadzić i do 3 pokolenia złoić majątek. To byłoby prawdziwe katharsis a nie brnięcie w słodki sen...
No i oczywiście komiczne jest wybielanie kołnierzyków z WS że to przypadkiem jakiś analityk znalazł w modelu ryzyka...OD POCZĄTKU DO KOŃCA była to gra ustawiona na taki finał a tłumaczenie, że to przecież wolna wola klientów płacić za takie instrumenty...to jak biznes tytoniowy, od kiedy wiedzieli że skutkuje nowotworami, a od kiedy wiedzieli klienci?? I czy państwo ma to wspierać, skoro ma z tego kasę?

ocenił(a) film na 7
ElCrackTotal

dzięki, bardzo przydatne info

ElCrackTotal

Jeszcze sprawa "pustych" CDS-ów

ocenił(a) film na 6
ElCrackTotal

Dzięki :)

ocenił(a) film na 7
ElCrackTotal

Bardzo dobrze wytłumaczone. Ale z drugiej strony dużo też mówi tytuł: chciwość. Czy była to chciwość korporacji czy klientów banków???? Jeremy Irons wytłumaczył to przy obiedzie: kryzysy były, są i będą. Ludzie nie kierują się w swoich wyborach rozsądkiem ale emocjami. W tym wypadku strachem. Polecam też książkę: Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów Charles Mackay. Krótka, ale esencjonalna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones